wtorek, 1 kwietnia 2014

10 pomysłów na zastosowanie filmów w edukacji


Jeśli jesteś nauczycielem przedmiotów humanistycznych, zapewne wielokrotnie korzystałeś z filmu jako narzędzia edukacyjnego. Przekonaj się, jakie efekty może przynieść zaproszenie uczniów do kręcenia własnych produkcji  i opowiadanie o kulturze czy historii językiem filmu.

Edukacja wizualna
Film to komunikacja przez obraz, a młodzież zdobywa dziś wiedzę w dużej mierze dzięki rozumieniu obrazów. Materiały wideo, wideo-podkasty czy filmy pełnometrażowe to wartościowe i innowacyjne narzędzie edukacji, które można wprowadzić na zajęcia w dowolnym etapie nauczania, uatrakcyjniając lekcje i zachęcając ucznia do odkrywania nowych zagadnień za pomocą metod multimedialnych. Bogactwo zasobów wideo z dziedziny szeroko pojętej kultury jest ogromne, można więc film na lekcji uczynić punktem wyjścia do rozmowy o architekturze, muzyce czy literaturze, zilustrować nim tezę, wyjaśnić proces, przenieść się w czasie... Internet jest kopalnią materiałów audiowizualnych, publikowanych przez różnorodne instytucje kultury, muzea, biblioteki, uczelnie itp.,  dlatego nietrudno zanurzyć się dzięki filmowi w przestrzeń kultury.

Kamera w kieszeni 
Dodajmy jednak, że nie chodzi wyłącznie o oglądanie filmów z uczniami, ale o zaproszenie ich do tworzenia własnych materiałów wideo. Dla dzisiejszej młodzieży przygotowanie prostego filmu nie stanowi już problemu. Kręcenie, obróbka i publikowanie filmów nigdy nie były tak łatwe i dostępne jak w dzisiejszej dobie rozwoju technologii cyfrowych. Funkcję nagrywania ma każda komórka w kieszeni ucznia. Może on poczuć się jak reżyser, scenarzysta i producent i podzielić się swoją twórczością z całym światem za pomocą kilku kliknięć… 

Oto 10 pomysłów na zastosowanie filmów w edukacji:

10 pomysłów na zastosowanie filmów w edukacji from Małgorzata Kowalczuk on Vimeo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz