środa, 23 kwietnia 2014

E-portfolio i kręcenie filmów

Kręcić filmy i robić zdjęcia można dziś każdym modelem telefonu. Ty zapewne także nieraz nakręciłeś filmik i opublikowałeś go w sieci. Czy pomyślałeś o tym, że tworzenie materiałów wideo może ułatwić ci w przyszłości znalezienie pracy, a dzisiaj pomóc ci zdobywać wiedzę i nowe kompetencje?

Według badań aż 84% użytkowników smartfonów wykorzystuje je do nagrywania filmów i robienia zdjęć (Generation Mobile 2013). Przekłada się to na ilość wideo publikowanych w sieci. Na przykład według statystyk co minutę do YouTube trafia 100 godzin filmów. Coraz bardziej dostępny jest sprzęt do kręcenia filmów, jak i programy do jego edycji. Jednak uczenie się i zdobywanie wiedzy za pomocą własnych mini-produkcji filmowych nie jest jeszcze powszechną praktyką. Podpowiemy ci, jak to zmienić, dzięki założeniu e-portfolio!
http://unsplash.com/

Ja w sieci, czyli e-portfolio
Warto zadbać o założenie swojego e-portfolio już na etapie gimnazjum lub szkoły średniej, aby dokumentować własne postępy w procesie uczenia się i rozwoju. E-portfolio jest powszechnie rozumiane jako tworzona przez właściciela kolekcja cyfrowych obiektów demonstrujących doświadczenia, osiągnięcia i dowody związane z umiejętnościami i kompetencjami lub (w przypadku uczniów) także z procesem uczenia się. E-portfolio może mieć formę bloga (Blogger, Wordpress, Blox), prostej strony internetowej (np. Google Sites, Wikispaces, Weebly), strony w jakimś systemie e-portfolio, jak FolioSpaces. Prowadzenie e-portfolio doskonale wspierają aplikacje mobilne – na przykład służące do robienia notatek, jak Evernote, tworzenia prezentacji i edycji filmów (tych jest ogromna ilość), dyktafon i setki innych.
W e-portfolio możesz zamieszczać swoje wypracowania, zdjęcia, filmy, plakaty, opisy projektów i konkursów, w których brałeś udział, dyplomy i certyfikaty, linki do interesujących zasobów – wszystko, co dokumentuje twój proces uczenia się. Każdy zamieszczany obiekt warto opisać, dzieląc się własną refleksją na temat tego, czego się nauczyłeś, co zrobiłeś, co z tego wynikło. Kierować można się pytaniami: co mam?, co z tego mam?, jak mogę to wykorzystać?
To świetne miejsce, by prezentować nie tylko dokonania szkolne, ale także twoje pasje i talenty. Tańczysz, śpiewasz, grasz w piłkę – pokaż to innym, a sam zobaczysz, ile sprawi ci radości, gdy ktoś z rodziny, nauczycieli czy przyjaciół zostawi ci w komentarzu informację zwrotną. E-portfolio pomaga też w ocenianiu – widzisz postępy, jakie robisz, możesz wyznaczać sobie nowe cele, planować kolejne działania, zbierać opinie od innych i doskonalić się.

http://unsplash.com/
Filmowanie to zdobywanie kompetencji
Kiedy spróbujesz tworzyć bardziej ambitne projekty filmowe, zauważysz, z jak wielu etapów składa się praca nad filmem i jak wielka satysfakcja towarzyszy wyświetlaniu jego ostatecznej wersji. Kręcenie filmów może być okazją do zdobycia cennych (także w przyszłej pracy) umiejętności – planowania, współpracy, komunikacji, zarządzania sytuacjami kryzysowymi (zapomniałem naładować baterię w kamerze!) i oczywiście kompetencji cyfrowych. Wchodząc w proces tworzenia filmu, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań (polecamy ci zajrzeć do naszych prezitacji o warsztacie filmowca), uruchomić swoją kreatywność, zdobyć wiedzę o filmowanej rzeczywistości, a na końcu stać się specem od różnych ważnych kwestii, jak np. prawa autorskiego czy wolnych licencji – zwłaszcza jeśli potrzebujesz do filmu muzyki lub cudzych zdjęć (gdzie znaleźć darmową muzykę i fotografię podpowiadamy w Narzędziowniku).

http://unsplash.com/

E-portfolio a przyszła kariera i praca
Coraz częściej mówi się, że pracodawcy sprawdzają swoich kandydatów pod kątem ich aktywności w sieci. Zapewne nie chciałbyś, by przyszły szef natknął się na filmiki mogące osłabić twoją wiarygodność  jako osoby odpowiedzialnej, rzetelnej czy dobrze wychowanej. Pamiętaj – w sieci nic nie ginie, zawsze warto zastanowić się dwa razy, zanim upubliczni się jakąś swoją tfurczość, której możesz się za parę lat wstydzić. Filmowanie może jednak działać na twoją korzyść i budować twój dobry wizerunek w internecie, pokazując zainteresowania, drogę rozwoju, projekty i konkursy, w których brałeś udział – jednym słowem dając świadectwo twojej kreatywności i przedsiębiorczości.
Z pewnością warto podjąć się tego wyzwania, bo… wyobraź sobie taką sytuację: twój przyszły szef ma przed sobą stosy CV, a kiedy wpisuje twoje nazwisko do wyszukiwarki, wyświetla mu się świetna, ciekawa, prowadzona od wielu lat strona z ciekawymi zasobami, których jesteś autorem. Chyba nie masz wątpliwości, kogo zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną…

Z poniższej prezentacji dowiesz się więcej szczegółów o e-portfolio. Warto zajrzeć także na stronę E-nauczanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz