piątek, 30 maja 2014

Uwagi Jury do uczniowskich filmów

Wiemy, że wszyscy autorzy filmów nadesłanych na konkurs włożyli w nie dużo pracy, czasu i serca. Niemniej członkowie Jury oglądając Wasze filmy, zaobserwowali kilka powtarzających się błędów, które wpłynęły na jakość konkursowych filmów. 

Aby projekt mógł być dla Was okazją do uczenia się, przygotowaliśmy kilka wskazówek i rad, które mogą się przydać wszystkim autorom przy kolejnych projektach filmowych.

1. Zanim zaczniecie kręcić, przygotujcie scenariusz.

N8VanDyke, CC-BY
Pomysł na film najpierw warto spisać sobie na kartce w formie scenariusza (była o tym mowa w I części prezitacji), zastanawiając się, kto wystąpi, gdzie, co będzie mówił, co zostanie pokazane, jakie ujęcia trzeba zrobić, jakie materiały zgromadzić. Warto rozrysować sobie poszczególne sceny, tworząc storyboard (scenorys), aby lepiej przygotować się do kręcenia kolejnych ujęć, pamiętając, że im jest ich więcej, tym film się lepiej ogląda, jest on bardziej dynamiczny. Część filmów nadesłanych na konkurs nie ma spójnej kompozycji - najczęściej brakuje przemyślanego zakończenia, filmy urywają się nagle i bez puenty z chwilą upłynięcia trzech minut. Warto zawsze zastanowić się nad rozplanowaniem treści i obrazów w filmie (zwłaszcza w tak krótkim), aby to, co ogląda widz, układało się w spójną opowieść ze wstępem, rozwinięciem (punktem kulminacyjnym) i zakończeniem. Unikajcie kręcenia filmów statycznych, w których stawiacie kamerę przed osobą lub budynkiem i kręcicie tylko jedno długie ujęcie.

2. Zwracajcie uwagę na udźwiękowienie filmu.

Mikrofony wbudowane w kamery i telefony są często niewystarczająco dobre, aby zapewnić wysoką jakość dźwięku. Zbierają zbyt dużo szumów i przypadkowych odgłosów - jeśli więc tylko możecie, zadbajcie przy kręceniu o dodatkowy mikrofon. Gdy nagrywacie swój głos jako lektorzy, także sprawdźcie, czy nagranie jest "czyste", głośne, niezniekształcone. Podkładając muzykę, upewnijcie się, że nie zagłusza ona głosu z offu. Dźwięk w filmie jest nie mniej istotny niż obraz, a jego słaba jakość bardzo zniechęca widza do oglądania.


3. Dbajcie o poszanowanie praw autorskich!

Jeśli chcecie użyć w swoim filmie jakiś materiał - zdjęcia, wideo, grafiki, muzykę - musicie być jego autorami lub uzyskać pisemną zgodę autora na jego wykorzystanie. Nie wolno kopiować i wklejać interesujących zasobów bez zastanowienia się, czy możecie to zrobić, czy nie łamiecie prawa. Ponieważ niełatwo jest czasem uzyskać zgodę, zwłaszcza w odniesieniu do muzyki i zdjęć, ich autorów, korzystajcie ze stron, na których znajdziecie zasoby publikowane w domenie publicznej lub na tak zwanych wolnych licencjach (zwanych Creative Commons), czyli oznaczonych np. symbolami: CC BY-SA - licencja ta oznacza, że aby użyć utworu opisanego w ten sposób, należy podpisać, kto jest autorem utworu pierwotnego i udostępnić powstały utwór na takiej samej licencji jak utwór pierwotny i CC BY-NC-SA - oznacza to, że aby użyć utworu opisanego w ten sposób, należy podpisać, kto jest autorem utworu pierwotnego, nie wykorzystywać powstałego dzieła w celu osiągnięcia korzyści materialnych oraz udostępnić je na takiej samej licencji jak utwór pierwotny [źródło]. Jeśli czujecie, że brakuje Wam wiedzy na ten temat, szukajcie informacji w poradnikach i materiałach wydawanych np. przez Koalicję Otwartej Edukacji czy na stronie Otwarta Wiedza.
Wasze filmy publikujecie w projekcie na najbardziej otwartej licencji, czyli oznaczonej symbolem CC-BY (uznanie autorstwa), a zatem wszystko, co jest w waszym filmie, musi być użyte legalnie lub musi być waszego autorstwa. Strony z darmowymi zdjęciami i muzyką mogliście znaleźć np. w przygotowanym przez Organizatora Narzędziowniku.
Polecamy film Czym są licencje Creative Commons stworzonego przez Centrum Cyfrowe:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz